Péče o seniora

Repinka Repinka Repinka

PÉČE O SENIORA

V naší ordinaci se snažíme optimalizovat pohyb našich stárnoucích pacientů, protože víme, že kvalita a délka života úzce souvisí s pohybem. Ten se s věkem přirozeně mění. Podepisují se na tom postupné degenerativní změny vazů, šlach i kloubů, úbytek svalové hmoty i následky prodělaných operací. Častou komplikací bývají také probíhájící chronická onemocnění.
Náš přístup ke stárnoucím pacientům je holistický a nevyhnutelně zahrnuje nutriční poradenství, léčbu bolesti, rehabilitační cvičení, úpravu domácího prostředí a kontrolu probíhájících onemocnění. I proto spolupracujeme jak s ošetřujícím veterinárním lékařem, tak i s dalšími specialisty.

NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY VYHLEDÁNÍ REHABILITAČNÍ PÉČE

Zhoršená pohyblivost

Nejčastěji u starších psů zpozorujuje menší ochotu k pohybu jeho majitel. I menší překážky, které pes dřív bez problémů zvládal jako jsou prahy nebo schody začnou činit potíže. Méně si hraje, více spí, neochotně vstává a trvá delší dobu než se zahřeje na “provozní teplotu”. Jakmile má ovšem motivaci, jakou je např. kočka, srnka nebo zajíc, všechny potíže rázem pominou. Díky tomu často slyšíme, že ten “pes je jenom líný” a že to “na nás hraje”. To je ovšem velký omyl.

Pooperační rehabilitace

Pomalejší regenerace po operacích, přívádí k nám do ordinace řadu psích i kočičích seniorů. Fyzioterapie pomáhá snižovat bolest a zánět, urychluje hojení a návrat do běžného života.

Doporučení veterináře na základě vyšetření

Často se stává, že příčina poruchy pohyblivosti zůstává i přes řadu vyšetření nejasná a lze ji přičíst více chorobným procesům. Takovým příkladem může být starší ovčák s dysplazií kyčelního kloubu a lokte, atrofií svalů a nálezem na páteři. Nebo labrador trpící hypotyreózou a nadváhou s oboustrannou rupturou zkřížených kolenních vazů. Ačkoli diagnostiku hlavních potíží nelze podceňovat, takoví pacienti vyžadují komplexní ošetření a péči.

Pravidelná péče pomáhá udržovat v dobré kondici nejen pohybový aparát, ale má pozitivní dopad i na mentální stav a celkové zdraví. Snižuje bolest a potřebu léků, zvyšuje aktivitu a přináší radost.