Dornova metoda

Repinka Repinka Repinka Repinka

Co je Dornova metoda?

Je to manuální technika, která ošetřuje kloubní spojení a navrací je do ideální polohy, nebo se o to alespoň snaží. Tato jemná a pomalá alternativa mobilizace kloubů a páteře se stala v poslední době velmi vyhledávaným typem ošetření.

Jak probíhá ošetření?

Většina ošetření probíhá vleže na pohodlné podložce. Terapeut ošetřuje kloub za současného pohybu končetin pacienta. Uvolněné svaly tak nekladou odpor a snadno přijmou nově vzniklý stav. Postupně se podobným způsobem ošetří všechny dostupné klouby včetně páteře. Fyzioterapeut respektuje zásadu nepřekročit práh bolestivosti. Dornova metoda by tak neměla být pro pacienta bolestivá. Na rozdíl od chiropraxe u ní nepoužíváme rychlé rázové pohyby, ale s klouby naopak manipulujeme velmi pomalým a jemným kyvadlovitým pohybem. Dornova metoda by měla být velice jemnou a k tělu vlídnou technikou. Z principu této metody nelze doporučit její provádění na zvířeti, které neakceptuje učitý stupěň manipulace. Po takovém ošetření není možné očekávat odpovídající výsledky.

Kdy a pro koho je ošetření vhodné?

Dornovu metodu s úspěchem provádím pro odstranění bolestí a kloubních blokád po operacích a úrazech, ale i jako prevenci.
Tři dny po ošetření je třeba pacienta chránit před prochladnutím a nadměrnou tělesnou námahou a dopřát tak tělu čas na regeneraci a přijetí nově vzniklého stavu. Dornovu metodu provádíme nejen u psů. Ošetření koček má ovšem svá specifika. O to víc si vážím, že si tenhle kočičák na fotce pro ošetření ke mně přišel sám.

Jak často provádět Dornovu metodu

Počet ošetření Dornovou metodou pro dosažení požadovaného stavu je individuální. Částečná úleva se může dostavit po dvou ošetřeních, u složitějších případů se však požadovaný efekt může dostavit až za několik měsíců. Spolu s ošetření Dornovou metodou doporučujeme změnit pohyby a návyky resp.prostředí, které způsobuje opakování potíží.

Kdy neprovádíme ošetření (kontraindikace)

  • akutní kožní onemocnění
  • po operaci plotének (lze začít až po 6 až 8 týdnech)
  • po operaci kloubů (lze začít až po 6 až 8 týdnech)
  • celková imobilita pacienta (ochrnutí, obrna)
  • náchylnost ke zlomeninám
  • akutní záněty
  • tumory a nádorová onemocnění