Aquaterapie

Repinka Repinka Repinka Repinka

CO JE AQUATERAPIE?

Aquaterapie (hydroterapie, vodoléčba) je jednou z metod, které využíváme ve fyzioterapii poměrně často. Zahrnuje použití vody pro cvičení s nízkou zátěží a pro podporu hojení. Zvíře může plavat, chodit nebo provádět jiná cvičení ve vodním prostředí.
Během aquaterapie u nás v ordinaci pes stojí nebo se pohybuje ve vodě na podvodním běžeckém pásu. Teplá voda, vztlak a pomalý pohyb pásu umožňuje pohodlné a bezpečné cvičení bez zátěže kloubů.

JAKÉ JSOU VÝHODY CVIČENÍ VE VODNÍM PROSTŘEDÍ?

Cvičení na vodním běžeckém pásu pro psy zahrnuje použití specializovaného běžeckého pásu ponořeného do vody, který umožňuje psovi cvičit za podpory vztlaku vody. Zde jsou uvedeny některé výhody tohoto typu cvičení:

Minimální zátěž kloubů

Vztlak vody významně snižuje hmotnost psa a tím i zátěž vyvíjenou na jeho klouby. Navíc odpor vody poskytuje jemné cvičení s nízkou zátěží, které pomáhá posilovat jejich svaly a zlepšovat rozsah pohybu, což je ideální řešení pro psy s artritidou, dysplazií kyčelních kloubů nebo jinými kloubními onemocněními.

Větší rozsah pohybu

Voda klade odpor a za současného pohybu pásu tak při chůzi pomáhá zvýšit rozsah pohybu a zlepšit flexibilitu. To pomáhá především po operacích kloubů nebo u psů trpících artritidou, která může jejich pohyb po souši významně omezit.

Stav kardiovaskulárního systému

Plavání je skvělý kardiovaskulární trénink. Podvodní běžecký pás umožňuje vašemu psovi tento typ cvičení, aniž by musel skutečně plavat. Takový pohyb ve vodě tolerují i psi, kteří jinak vodu nevyhledávájí.

Snížení hmotnosti

Pro psy s nadváhou nebo obezitou může být cvičení na vodním běžeckém pásu účinným nástrojem pro hubnutí. Odpor vody činí cvičení náročnějším a pomáhá spalovat více kalorií bez zvýšené zátěže kloubů.

Rehabilitace

Pokud váš pes utrpěl zranění nebo prodělal operaci, může být cvičení na vodním pásu účinnou formou rehabilitace. Voda poskytuje ideální prostředí, které může podpořit zotavení vašeho psa.

JAK OŠETŘENÍ PROBÍHÁ?

Zde je několik kroků, které u nás v ordinaci provádíme při seznamování psa s aquaterapií:

Seznámíme ho s prostředím
Před zapnutím běžeckého pásu necháme psa, aby si stroj očichal a prozkoumal.

Začneme pomalu
Spustíme běžecký pás pomalou rychlostí a necháme psa na něm krátkou dobu chodit. Pomocí pozitivního posilování, jako jsou pamlsky a pochvala, ho odměňujeme za dobré chování a udržujeme ho v pohodlí.

Postupně nastavujeme rychlost pásu, hladinu vody a dobu trvání Jakmile se váš pes s běžeckým pásem sžije, postupně zvyšujeme rychlost, délku cvičení a nastavujeme další parametry.

Vždy pod dohledem
Při používání podvodního běžeckého pásu je důležité na psa vždy dohlížet. Pečlivě sledujeme jeho chování a podle potřeby upravujeme rychlost a délku cvičení.

NEJČASTĚJŠÍ INDIKACE PRO HYDROTERAPII

  • operace páteře, výhřez meziobratlové ploténky
  • neurologická onemocnění, kde není možná operace (polyradikuloneuritida, infarkt míchy, vestibulární syndrom)
  • pooperační rehabilitace (operace kolenních vazů, pately, kyčelních a loketních kloubů, fraktury)
  • ortopedické zákroky/konzervativní léčba
  • bolestivé stavy kloubů a páteře
  • osteoartróza
  • svalové atrofie a dysbalance
  • trénink spinální chůze